Κατανοώντας τις Επιπτώσεις του Καπνίσματος

Καθώς τα παιδιά μεγαλώνουν και αρχίζουν να αντιμετωπίζουν τον πειρασμό διάφορων συνηθειών, το κάπνισμα μπορεί να φανεί ως μία από τις προκλήσεις που μπορεί να συναντήσουμε. Παρόλο που μπορεί να φαίνεται ως ένδειξη ανεξαρτησίας ή τρόπος κοινωνικοποίησης, το κάπνισμα έχει αποδειχθεί ότι είναι εξαιρετικά επιβλαβές για την υγεία.

Για να αντιμετωπίσουμε αυτόν τον πειρασμό, πρέπει να είμαστε ενήμεροι και ενισχυμένοι. Ένας τρόπος για να το πράξουμε είναι να ενισχύσουμε την αυτοεκτίμησή μας και την αυτοσυνείδησή μας. Να θυμόμαστε ότι η απόφαση να μην καπνίσουμε είναι μία απόφαση που μας προστατεύει και προστατεύει τους γύρω μας από τους κινδύνους του καπνίσματος.

Για να το κατανοήσουμε όλο αυτό, μας βοήθησε σήμερα η κα. Ευφροσύνη Νεραντζίδου νοσηλεύτρια της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας Περιφερειακής Διεύθυνσης Ξάνθης, η οποία επισκέφτηκε την σχολική μας μονάδα και βοήθησε τους μαθητές μας μέσα από την συζήτηση και το παιχνίδι πώς μπορούνε να αντισταθούνε στον πειρασμό του καπνίσματος.