Η ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Την Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου επισκέφτηκε το σχολείο μας κλιμάκιο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Ξάνθης  με το υπηρεσιακό τους όχημα και ενημέρωσαν παιδιά και εκπαιδευτικούς πάνω σε θέματα πυροπροστασίας.

Οι έμπειροι πυροσβέστες μας έδειξαν  βίντεο και εικόνες αλλά το σπουδαιότερο, τους τρόπους αλλά και τις τεχνικές διαχείρισης μιας πυρκαγιάς αλλά και τις μεθόδους διάσωσης σε περιπτώσεις έκτακτων αναγκών.

Οι μικροί μας μαθητές άκουσαν με μεγάλη προσοχή τις οδηγίες των ειδικών και ενθουσιάστηκαν με το πυροσβεστικό όχημα. Τέλος έγινε και μια πιο εξειδικευμένη ενημέρωση στους δασκάλους για την πυροπροστασία αλλά και την χρήση του υπάρχοντος εξοπλισμού.

Ευχαριστούμε θερμά την Πυροσβεστική Υπηρεσία για την ενημέρωση αλλά και το έργο που επιτελούν.