Η Καρδιά της Αγάπης

Το σχολείο μας συμμετέχοντας στο πρόγραμμα ανακύκλωσης καπακιών, μάζεψε δύο μεγάλες κούτες από πλαστικά καπάκια τα οποία προσφέρθηκαν απλόχερα προς τα Άτομα με Αναπηρίες, τα οποία συγκεντρώνονται από το Νομαρχιακό Τμήμα της ΑΔΕΔΥ Ξάνθης, μπροστά στο κτίριο της Περιφερειακής Ενότητας Ξάνθης. Κάτι που για όλους εμάς είναι ένα απλό σκουπίδι για τους ανθρώπους ΑμεΑ, είναι κάτι που μπορεί να γίνει κάτι αξιοποιήσιμο. Σας γνωστοποιούμε ότι για ένα αναπηρικό αμαξίδιο χρειάζεται 1 τόνος πλαστικά καπάκια δηλαδή 540.000 τεμάχια. Πρέπει λοιπόν να αποτρέψουμε την αλόγιστη χρήση πλαστικού στη καθημερινότητά μας και την απόρριψη υλικών που μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως πρώτη ύλη στα συμβατικά σκουπίδια.

Τα οφέλη της δράσης αυτής είναι πολλά και σημαντικά. Γίνεται συνείδηση τόσο σε εμάς όσο και στα παιδιά μας η ανακύκλωση, τόσο στα πλαστικά καπάκια όσο και σε άλλα αντικείμενα, με αποτέλεσμα αφ’ ενός να προστατεύουμε το περιβάλλον και αφετέρου να προσφέρουμε με το αντίτιμο των ανακυκλώσιμων πλαστικών καπακιών ένα αναπηρικό αμαξίδιο. Σας καλούμε λοιπόν και εσάς μαζί με τους μαθητές μας να ενισχύσετε τον όμορφο αυτό σκοπό και να στηρίξουμε όλοι μαζί οικογένειες που έχουν άτομα με αναπηρία προσφέροντας κάτι το οποίο δεν μας κοστίζει τίποτα παραπάνω από αγάπη για τον συνάνθρωπο.