ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

Κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου γιορτάζεται η Παγκόσμια  Ημέρα  Παιδικού Βιβλίου που καθιερώθηκε  από τη  Διεθνή Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα (Ιnternational Board on Books for Young People – ΙΒΒΥ) το 1966. Η ημερομηνία 2 Απριλίου επιλέχτηκε γιατί είναι η ημέρα που γεννήθηκε  ο  μεγάλος παραμυθάς Χάνς Κρίστιαν Άντερσεν. Ο ετήσιος αυτός εορτασμός συμβάλλει στην καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας και τονώνει το ενδιαφέρον των παιδιών και των νέων για το βιβλίο με διάφορες εκδηλώσεις. Είναι σχεδόν αδύνατον για ένα παιδί να πετύχει στο σχολείο και στη ζωή, αν δεν είναι επαρκής αναγνώστης. Και ο μοναδικός τρόπος για να γίνει κάποιος επαρκής αναγνώστης είναι να διαβάζει περισσότερο».

Με αφορμή την τόσο σημαντική αυτή ημέρα, το σχολείο μας επισκέφτηκε την Δημοτική Βιβλιοθήκη της πόλης μας όπου οι μαθητές μας ενημερώθηκαν πώς μπορούν να γίνουν μέλη ώστε να εντρυφήσουν στον μαγικό κόσμο των βιβλίων. Διάβασαν παραμύθια από την συλλογή του Χάνς Κρίστιαν Άντερσεν και φτιάξανε ζωγραφιές και συνθήματα με τα οποία διακοσμήσαν τον τοίχο της βιβλιοθήκης.