ΠΡΟΛΗΨΗ ΑΤΥΧΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ

Ακόμα ένα πολύ σημαντικό θέμα με το οποίο ασχολήθηκαν και επιμορφώθηκαν οι μαθητές μας σήμερα ήταν η Πρόληψη των ατυχημάτων, καθώς και η παροχή Πρώτων βοηθειών στο σχολείο και όχι μόνο. Ειδικοί από την 4η ΥΠΕ – ΚΕΦΙΑΠ του Νοσοκομείου Ξάνθης επισκεφτήκαν σήμερα το σχολείο μας και παρουσίασαν ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με θέμα τόσο την πρόληψη όσο και την παροχή πρώτων βοηθειών από τα ίδια τα παιδιά, εντός και εκτός του σχολικού χώρου.

Η συστηματική πρόληψη μπορεί να μειώσει τον αριθμό και τη σοβαρότητα των παιδικών ατυχημάτων; Διότι δεν αποζητούμε την ανατροφή των παιδιών μέσα σε γυάλινο δοχείο. Δε στοχεύουμε να μεταφέρουμε στα παιδιά τρομοκρατία, φοβίες για τη ζωή και διαρκή ανησυχία. Δε μιλάμε στην ουσία πάντοτε για αποφυγή αλλά συνήθως για αντιμετώπιση του κινδύνου (με την εφαρμογή μέτρων πρόληψης). Στο χώρο του σχολείου θα πρέπει τα παρ΄ολίγον ατυχήματα να μελετιούνται επισταμένα, με συγκεκριμένα εφαρμόσιμα συμπεράσματα και δεν πρέπει να ξεχνιούνται διότι «ευτυχώς δε συνέβη τίποτε». Την επόμενη φορά μπορεί να συμβεί. Γιατί όπως λέει και το ρητό του Ιπποκράτη «κάλλιο προλαμβάνειν παρά θεραπεύειν». Γιατί ως γνωστόν << Η πρόληψη Σώζει Ζωές>> αλλά και << Η Σωστή Παροχή Πρώτης Βοήθειας>> παίζει καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη ενός ατυχήματος. Το Σχολείο για άλλη μια φορά προσφέρει γνώσεις όχι μόνο γραμμάτων, αλλά γενικότερα γνώσεις ζωής.